
baks & co bokade mig för en nyhetsdag i Linköping i höstas. Deltagare var medarbetare från deras 4 kontor i Tranås, Linköping, Eksjö och Vimmerby. Tillsammans är de över 60 personer och många av dem var med i Linköping den 13 oktober 2025. Du kan läsa mer om baks & co på deras hemsida (Om oss).
Ämnet för dagen var att gå igenom huvuddragen i ändringarna av K-reglerna för årsredovisningar, följt av en genomgång av komponentmetoden.
Jag fick många intressanta frågor från deltagarna, både under genomgången och rasterna. Det var lärorikt att träffa alla kunniga och aktiva medarbetare!

K2 Årsredovisning för mindre företag har genomgått många fler ändringar än K3, så det var befogat att ägna uppmärksamhet åt K2.

Tillämpningsområdet för K3 har ändrats på flera punkter, så intresset var stort för de nya reglerna på området.

Det nya tillämpningsområdet för K3 Årsredovisning och koncernredovisning medför att många företag behöver börja tillämpa komponentmetoden för första gången. Metoden i sig har inte genomgått några förändringar, men eftersom ämnet är nytt för många så behövde vi diskutera innebörden.

baks & co hade bokat in oss i LINK Business Center. Deras konferensavdelning tillhandahöll även fika och lunch. Allt fanns i huset och fungerade utmärkt!
Egen nyhetsdag?
Boka en egen nyhetsdag eller två om redovisning och beskattning för din organisation. Välkommen att Kontakta mig!
Boka mig för din organisation
Nyheter eller ämneskurser | Redovisning och beskattning
På plats eller distans | Sverige eller utomlands
Kurser
Jag håller kurser och webbinarier om ämnen som jag täcker här i bloggen och mer. Dels för uppdragsgivare som är ledande arrangörer av kurser, dels i egen regi för byråer och organisationer.
Mina bokningar 2026 | 2025
Ekonomibloggen | Böcker | Nyhetsbrev
LinkedIn | YouTube
Kortfakta
Här hittar du årsuppdaterade artiklar, belopp, gränser och procentsatser för beskattning, redovisning och privatekonomi. Uppdateras löpande.
- Kortfakta, samlingssida
- Kortfakta 2026, årets inkomstgränser och procentsatser
Vill du hålla dig uppdaterad?
Gör som över 2 000 andra ekonomiproffs som får mina korta nyheter och länkar om redovisning och beskattning direkt till sin inkorg!