
Förra året (2025) | Nästa år (2027)
Kortfakta
Skatteregler för ägarledda aktiebolag
Nästan alla aktiebolag är ägarledda, dvs de drivs av samma personer som äger dem. Skattereglerna är annorlunda för dessa bolag jämfört med börsnoterade bolag.
Kommittén om förenklad beskattning av ägare till fåmansföretag har lämnat förslag till ändringar av reglerna i betänkandet Förenkla och förbättra! (SOU 2024:36). Regeringen förbereder genomförandet av en del av förslagen. Lagändringarna ska, om förslagen leder till beslut, börja gälla 1 januari 2026. Ärendet har nu kommit fram till en lagrådsremiss och då brukar sannolikheten för ett genomförande vara hög, även om regeringen reserverar sig för budgetförhandlingarna. Denna artikel utgår från att de nya reglerna blir verklighet från 1 januari 2026 och utgår därför från de nya reglerna, med korta jämförelser med 2025 års regler. Här kan du läsa mer om lagrådsremissen.
- Lagrådsremiss – Delvis enklare regler för ägare i fåab, artikel 26 maj 2025
Här får du information om
- Uttryck
- Kvalificerade andelar
- Okvalificerade andelar
Uttryck
När du som företagare får information om dessa skatteregler så används ofta uttryck som dessa:
- Fåmansföretag: Ett företag ägt av en eller ett fåtal personer
- Fåab: Ett fåmansföretag som är ett aktiebolag
- 3:12-regler: Skatteregler för utdelning från och försäljning av aktier i fåab
- Uttrycket kommer från att reglerna tidigare fanns i 3 § 12 momentet lagen om statlig inkomstskatt, men begreppet upphörde att vara relevant redan år 2000 då lagen om statlig inkomstskatt och många andra lagar ersattes av inkomstskattelagen
- Kvalificerade andelar: Aktier där ägaren är verksam i betydande omfattning i bolaget
- Okvalificerade andelar: Aktier där ägaren är passiv i bolaget
- Gränsbelopp: Ditt utrymme för att ta emot utdelning på kvalificerade andelar, eller sälja dem med vinst, till 20 % skatt
- Över gränsbeloppet blir det högre skatt
- Grundbelopp: 4 IBB, ersätter förenklingsregeln (2,75 IBB) 2026
- IBB: Inkomstbasbelopp
- SLR: Statslåneränta
- SGI: Sjukpenninggrundande inkomst
- PGI: Pensionsgrundande inkomst
Kvalificerade andelar – Utdelning
Utdelning förutsätter dels att bolaget har beskattade vinstmedel att dela ut, dels att bolaget inte behöver pengarna för den löpande verksamheten.
Privat kan du ta emot utdelning till 20 % skatt upp till gränsbeloppet, som beräknas varje år i din inkomstdeklaration (bilaga K10).
Det finns inget samband mellan aktiebolagets förmåga att lämna utdelning och ditt gränsbelopp (utrymmet för att ta emot utdelningen till lägre beskattning). Bolaget kan sakna möjlighet att lämna utdelning ett år, fast du privat har ett högt gränsbelopp, eller tvärtom. Du behöver alltså ha koll på både bolagets utdelningsförmåga och ditt privata gränsbelopp.
Under pandemin fanns det spärrar för att få statliga stöd, men det kan finnas spärrar även i nuvarande stödformer så jag behåller mina två obs:
- Obs 1: Se upp med extra löneuttag för anpassning till löneregeln, om företaget tar emot statliga stöd
- Obs 2: Se upp med utdelning om företaget tar emot statliga stöd
Två alternativ för gränsbelopp blir ett
Till och med 2025: Varje år beräknar du gränsbeloppet enligt förenklingsregeln eller huvudregeln och väljer den för dig bästa regeln.
Från och med 2026: Förenklingsregeln slås ihop med huvudregeln, så att du bara har en regel att förhålla dig till.
Beräkningarna utgår i flera fall från IBB eller SLR. Se upp med att ibland är det årets värde som gäller, ibland förra årets värde. Användningen av förra årets värde i vissa fall beror på att vi ska få en förutsebarhet redan innan inkomståret börjar.
Sparat gränsbelopp
Till och med 2025: Om du inte kan använda utdelningsutrymmet, helt eller delvis, så ska du spara det till framtida år utan tidsgräns. Du ska också räkna upp det sparade gränsbeloppet varje år med årets SLR ökad med 3 procentenheter. 2025 är sista året du räknar upp sparat gränsbelopp.
Från och med 2026: Om du inte kan använda utdelningsutrymmet, helt eller delvis, så ska du fortfarande spara det till framtida år utan tidsgräns. Men du får inte längre räkna upp det sparade gränsbeloppet.
Förenklingsregeln
Till och med 2025: Bolagets ägare kan ta ut ett schablonbelopp på 2,75 x förra årets IBB samt eventuellt sparat gränsbelopp inklusive uppräkning. Har bolaget flera ägare ska gränsbeloppet enligt förenklingsregeln fördelas mellan ägarna i förhållande till antalet aktier.
Från och med 2026: Förenklingsregeln slopas.
Huvudregeln
Till och med 2025: Du beräknar gränsbeloppet i 3 steg.
- Schablonränta på anskaffningsvärdet (eller omräknat värde med indexregeln eller kapitalunderlagsregeln)
- Lönebaserat utrymme
- Sparat gränsbelopp från förra året, med uppräkning
- = Årets gränsbelopp
Från och med 2026: Du beräknar gränsbeloppet i 4 steg.
- Grundbelopp 4 IBB
- Schablonränta på omkostnadsbeloppet över 100 000 kr
- Lönebaserat utrymme
- Sparat gränsbelopp från förra året, utan uppräkning
- = Årets gränsbelopp
Grundbelopp: Ett grundbelopp per ägare. Om du är delägare i flera bolag får du bara tillgodoräkna ett grundbelopp totalt. Grundbeloppet är 4 x förra årets IBB. IBB 2025 är 80 600 kr x 4 = 322 400 kr 2026.
Schablonränta på omkostnadsbeloppet: Ditt anskaffningsvärde för aktierna över 100 000 kr x årets statslåneränta (SLR) ökad med 9 procentenheter. Indexregeln och kapitalunderlagsregeln slopas men först 2029. Du kan inte beräkna någon schablonränta för anskaffningsvärde till och med 100 000 kr. Inväntar SLR 2026 som kommer 2025-11-28.
Lönebaserat utrymme: 50 % av bolagets totala löner under förra året, alltså under 2025. Förmåner får inte ingå, inte heller löner till den del de har finansierats av statliga bidrag. Löner från dotterbolag får ingå, men även här exklusive förmåner och statsbidrag.
För att få använda det lönebaserade utrymmet måste du uppfylla vissa krav.
- Kapitalkravet på ägande minst 4 % av kapitalet i bolaget slopas 2026
- Löneuttagskravet på minst 6 IBB + 5 % av bolagets totala lönesumma, eller minst 9,6 IBB, slopas 2026
- Löneavdrag från löneunderlaget på 8 IBB förra året införs, det ska motsvara ett schablonavdrag för egen lön. IBB 2025 är 80 600 kr x 8 = 644 800 kr 2026.
Bolagets totala lönesumma måste alltså vara högre än 644 800 kr för att du ska få något löneunderlag efter löneavdraget.
Om bolaget har flera ägare så ska löneunderlaget fördelas mellan ägarna i förhållande till aktieinnehavet.
Lönebaserat utrymme får liksom tidigare uppgå till högst 50 gånger din egen eller närståendes lön. Detta tak har hittills sällan haft någon betydelse, men nu innebär taket i praktiken att du behöver ta ut en viss lön för att kunna få del av löneunderlaget. Det påverkar bolag där ägaren hittills inte brukat ta ut egen lön, men det räcker då med en ganska låg lön. Här är ett exempel för en ensam ägare till ett bolag:
1 000 000 kr Total lönesumma i bolaget 2025
Exempel lönebaserat utrymme och lönekrav
– 644 800 kr Löneavdrag
355 200 kr Löneunderlag
= 177 600 kr Lönebaserat utrymme 2026 (50 % av löneunderlaget)
= 3 552 kr Krav på egen lön 2025 (177 600 kr / 50)
Beskattning av utdelning
Utdelning från fåab på kvalificerade andelar beskattas med upp till 3 olika procentsatser.
- 20 % inom kapital: Inom gränsbeloppet
- Om inte hela gränsbeloppet utnyttjas får resten sparas till nästa år, utan tidsgräns
- 30-55 % inom tjänst: Utdelning utöver gränsbeloppet
- Beskattas som inkomst av tjänst, men höjer inte SGI eller PGI
- Maximalt 90 x årets inkomstbasbelopp tjänstebeskattas
- 2026: Inväntar IBB 2026 som kommer i slutet av oktober 2025
- 2025: 90 x IBB för 2025 (Pensionsmyndigheten 2024-10-21: 80 600 kr) = 7 254 000 kr
- 30 % inom kapital: Utdelning utöver gränsbeloppet (1) och taket för tjänstebeskattad utdelning (2)
Kvalificerade andelar – Löneväxling
Har du t ex bilförmån från ditt aktiebolag? Förmåner får inte räknas in i löneunderlaget, men om du gör om bilförmånen till lön så får även förmånen vara med och höja bolagets löneunderlag och därmed ditt lönebaserade utrymme. Det är gynnsamt både vid utdelningar eller vid en framtida försäljning av bolaget.
Detta kallas för omvänd löneväxling och innebär att du höjer din månadslön med förmånsbeloppet och sedan gör ett nettolöneavdrag med lika mycket. Kostnaden för bolaget är oförändrad och privat har du kvar samma nettolön efter avdraget som du hade förut. Men nu har du en förmån som blir noll kr eftersom du har betalat hela beloppet till företaget. Eftersom bruttolönen är högre och förmånen är noll kr så har du nu höjt löneunderlaget för utdelning.
På köpet har du även höjt din SGI, om du tidigare låg under SGI-taket (se Kortfakta 2026)! Värdet av förmåner får nämligen inte ingå i underlaget för din SGI, men när du gör om förmånen till lön så höjs underlaget. För din PGI spelar den omvända löneväxlingen dock ingen roll, eftersom även förmåner får ingå i din PGI.
Har du haft bilförmån på vanligt sätt i lönerna hittills i år? Då kan du ändra detta retroaktivt och få in hela årets förmånsvärde som lön i stället. Tänk på att det är lönerna under 2025 som avgör löneunderlaget för gränsbeloppet 2026.
Kvalificerade andelar – Försäljning
När du säljer aktierna i ditt bolag ska du räkna på följande sätt.
- + Försäljningsbelopp
- – Ditt omkostnadsbelopp
- = Förlust, då stannar du här / … eller vinst, då fortsätter du med steg 4-7
- – Sparat gränsbelopp från tidigare år och outnyttjat gränsbelopp i år
- = Fördelningsvinst
- – Inkomst av tjänst
- – Inkomst av kapital
Vinst vid försäljning av kvalificerade andelar från fåab beskattas med upp till 3 olika procentsatser.
- 20 % inom kapital: Inom gränsbeloppet
- 30-55 % inom tjänst: Utdelning utöver gränsbeloppet
- Beskattas som inkomst av tjänst, men är inte sjukpenninggrundande eller pensionsgrundande
- Maximalt 100 x årets inkomstbasbelopp tjänstebeskattas
- 2026: Inväntar IBB 2026 som kommer i slutet av oktober 2025
- 2025: 100 x IBB för 2025 (Pensionsmyndigheten 2024-10-21: 80 600 kr) = 8 060 000 kr
- 30 % inom kapital: Vinst utöver gränsbeloppet (1) och taket för tjänstebeskattad vinst (2)
Okvalificerade andelar
2025: Om du äger andelar i ett fåab men inte är eller har varit verksam i aktiebolaget i år eller under de senaste 5 föregående åren så beskattas utdelning och vinst vid försäljning i sin helhet inom kapital med 25 %. Inget gränsbelopp beräknas.
2026: Ändras till innevarande år och de 4 föregående åren.
2025: Om du har varit verksam i ditt aktiebolag men slutar driva verksamhet så fortsätter dina andelar att vara kvalificerade under en karenstid på 5 år. Först därefter övergår du till att bli en passiv ägare som inte har skapat vinstmedlen i bolaget med eget arbete. Då blir dina andelar okvalificerade och du omfattas av beskattningen med 25 %. Andra uttryck för att vänta ut karenstiden är trädabolag (”ligga i träda”) eller 5/25-bolag (5 år = 25 % skatt).
2026: Ändras till innevarande år och de 4 kommande åren.
Egen nyhetsdag?
Boka en egen nyhetsdag eller två om redovisning och beskattning för din byrå eller organisation. Välkommen att Kontakta mig!
Utbildningar
Jag håller utbildningar och webbinarier om ämnen som jag täcker här i bloggen. Dels för uppdragsgivare som är Ledande arrangörer av utbildningar, dels i egen regi för byråer och organisationer. Kurserna genomförs både på distans och för deltagare på plats.
Föreläsningar | Webbinarier | YouTube | Företagsanpassat | Kontakt
Mina bokningar 2025 | 2024 | 2023
- Kortfakta – Beloppsgränser, nyttiga länkar, beräkningar, översikter
- Nätbutiken – Böcker, artiklar, nyhetsbrev, mina kursarrangörer
- Externredovisning – Lärobok för högskolan (Norstedts Juridik 2021)
- Fastigheter – 2 uppl. (Norstedts Juridik 2022)
Följ med i utvecklingen
Du har flera vägar att få information. Boka en Föreläsning med mig för din organisation, prenumerera på mitt kostnadsfria Nyhetsbrev, kom med i mitt kontaktnät på LinkedIn, följ mig här på bloggen och på YouTube. Välkommen!
Metod: Från teori till praktik
Besök Nätbutiken och bli inspirerad
Resultat: Nätbutiken
Information: Nyhetsbrev
Vill du hålla dig uppdaterad?
Gör som över 1 900 andra ekonomiproffs – Ta emot mina korta nyheter och länkar om redovisning och beskattning direkt till din inkorg!