
Bokföringsnämnden (BFN) föreslår att kravet på upplysningar slopas helt i K1 Enskilda näringsidkare som upprättar förenklat årsbokslut (BFNAR 2006:1), K1 ENV. Förslaget sändes ut på remiss 18 september 2026 med sista svarsdag 19 oktober 2026.
- Remiss av ändringar i K1 för enskilda näringsidkare, nyhet BFNs hemsida 18 september 2026
- Remissbrev, 18 september 2026 (dnr 2026:95)
- Allmänna råd om ändring i BFNAR 2006:1, förslag 18 september 2026 (bilaga 1, BFNAR 2026:X)
- Konsekvensutredning, 18 september 2026 (bilaga 2, dnr 2026:95)
Nuvarande krav på upplysningar
K1 ENV innehåller krav på upplysningar om obeskattade reserver i det förenklade årsbokslutet.
“Ett företag ska upplysa om summan av alla eventuella periodiseringsfonder samt expansionsfond, ersättningsfond, skogskonto, insatsemissioner, upphovsmannakonto och betalningsplan på skog i det
förenklade årsbokslutet”8.1 K1 (BFNAR 2006:1)
Upplysningarna ska lämnas i följande rutor i räkenskapsschemat för det förenklade årsbokslutet.
- U1 Periodiseringsfonder
- U 2 Expansionsfond
- U 3 Ersättningsfond
- U 4 Insatsemission, skogskonto, upphovsmannakonto, avbetalningsplan på skog o. dyl.
Naturvårdskonto ny obeskattad reserv
Den 1 april 2026 började nya skatteregler gälla om beskattning av skogsbruk. Bland annat infördes en ny möjlighet att göra avsättning för ersättning för naturvårdsavtal genom insättning på ett naturvårdskontot. Dessutom infördes en möjlighet att göra avsättning till ersättningsfond för naturvårdsmark.
Den nya avdragsmöjligheten föranledde BFN att utvärdera reglerna om upplysningar i K1 ENV. Borde kravet utökas till att gälla även naturvårdskontot?
Kraven på upplysningar slopas
BFN har kommit fram till att upplysningarna inte fyller någon funktion och föreslår därför lättnaden att upphäva kraven. Hela kapitel 8 Upplysningar om obeskattade reserver, med det enda allmänna rådet 8.1, kan därmed slopas enligt remissen.
Av konsekvensutredningen från BFN framgår att BFN anser att upplysningarna “har ett oklart syfte och kan uppfattas som omotiverade”. Ett skäl är att det förenklade årsbokslutet är en intern handling som bara är tillgängligt för näringsidkaren själv. Ett annat skäl är att avsättningar till och förändringar av reserverna redovisas som skattejusteringar i NE-bilagan till inkomstdeklarationen, och dessutom ska kontrolluppgifter lämnas beträffande kontona för inkomstutjämning. Skatteverket har därmed tillgång till informationen utan upplysningarna i räkenskapsschemat. Slutligen innehåller regelverket för ett fullständigt årsbokslut, Årsbokslut (BFNAR 2017:3), inget motsvarande krav för enskilda näringsidkare på upplysning om obeskattade reserver.
Allt detta leder BFN till förslaget att slopa kravet på upplysningar helt i K1 ENV.
Ska tillämpas 2026 och framåt
BFN föreslår att uppdateringen av K1 ENV, med det slopade kravet på upplysningar, ska gälla för räkenskapsår som börjar 1 januari 2026 och senare.
Mitt remissvar
Alla kan svara på remisser, även den som inte är remissinstans. Jag har använt mig av den möjligheten och skickat följande svar till BFN den 19 september 2026.
Bokföringsnämnden (BFN) föreslår i remiss 2026-09-18 att kapitel 8,
med krav på upplysningar om obeskattade reserver, ska slopas.Jag tillstyrker förslaget.
Jag stödjer argumenten i remissbrevet från BFN om att det förenklade
årsbokslutet är en intern handling, att upplysningarna därför inte fyller
någon informativ funktion, och att Skatteverket har tillgång till
informationen i inkomstdeklarationer och kontrolluppgifter. Slopandet av
kapitel 8 är därför en följdriktig och viktig lättnad för företag som
tillämpar BFNAR 2006:1.Följdändringar
Allmänna råd om ändringar brukar inte ta upp ändringar av
kommentarer. Troligen är det orsaken till att två följdändringar i just
kommentarer saknas i förslaget. Jag nämner dem ändå för säkerhets
skull.Sista meningen i kommentaren till 6.42-43 bör strykas. Meningen
lyder ”Däremot ska beloppet ingå i den upplysning om obeskattade
reserver som företaget ska lämna enligt punkt 8.1 i det allmänna rådet.”Dessutom bör sista meningen i kommentaren till 6.56 strykas.
Meningen lyder ”Däremot ska enligt punkt 8.1 upplysning lämnas om
hur stor del av betalningsplanen som på bokslutsdagen är obetald.”Peter Berg
Egen nyhetsdag?
Boka en egen nyhetsdag eller två för din organisation om redovisning och beskattning. Välkommen att Kontakta mig!
Boka mig för din organisation
Nyheter eller ämneskurser | Redovisning och beskattning
På plats eller distans | Sverige eller utomlands
Kurser
Jag håller kurser och webbinarier om ämnen som jag täcker här i bloggen och mer. Dels för uppdragsgivare som är ledande arrangörer av kurser, dels direkt för byråer och organisationer.
Mina bokningar 2026 | 2025
Ekonomibloggen | Böcker | Nyhetsbrev
LinkedIn | YouTube
Kortfakta
Här hittar du årsuppdaterade artiklar, belopp, gränser och procentsatser för beskattning, redovisning och privatekonomi. Uppdateras löpande.
Samlingssidan innehåller dessutom länkar till nyttiga sidor för beräkningshjälp m.m. hos Skatteverket.
Kortfakta, samlingssida
Kortfakta 2027 med viktiga inkomstgränser och procentsatser
Vill du hålla dig uppdaterad?
Gör som över 2 000 andra ekonomiproffs som får mina korta nyheter och länkar om redovisning och beskattning direkt till sin inkorg.
Nyhetsbrev
Prenumerera kostnadsfritt!